پیچ و رولپلاک نما با طناب

پیچ و رولپلاک نما با طناب عملیاتی است که با طناب های مخصوص کوه نوردی ( بدون داربست) توسط گروه نوین راپل انجام میگیرد شما میتوانید برای دریافت مشاوره و قیمت فوری با یکی از روش های زیر با ما در تماس باشید.
برای آشنایی بیشتر با نحوه پیچ و رولپلاک نما با طناب ( بدون داربست )توسط سیستم راپل وآگاهی از مزایای آن می‌توانید مطلب ارزشمند زیر را مطالعه نمایید

پیچ و رولپلاک باطناب (Rope access)

در این مطلب تمامی موضوعات درمورد پیچ و رولپلاک نمای ساختمان با طناب، مزایا و معایب این روش، هزینه ها و قیمت تمام شده این نوع عملیات نسبت به پیچ و رولپلاک با داربست و نحوه عملیات پیچ و رولپلاک نما با طناب توسط تیم نوین راپل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

چرا پیچ و رولپلاک نما با طناب ؟

پیچ و رولپلاک نما با طناب به منظور محکم سازی ، مقاوم سازی و تثبیت سنگهای نما انجام میشود تا از سقوط و خطرات ناگواری که در پی خواهد داشت پیشگیری و جلوگیری شود.
متاسفانه در کشور ما به علت کم تر رعایت کردن مسائل مقاوم سازی در ساختمان وبه ویژه در نمای ساختمان هایمان شاهد خسارات مالی و جانی متعددی بوده ایم از این رو برای جلوگیری از این مشکلات احتمالی باید در صدد رفع این مشکل برآییم که یکی از اصلی ترین راه ها برای رفع این مشکل پیچ و رولپلاک نما است.

دیدگاه ها اولیه نسبت پیچ و رولپلاک با طناب

بعضی از ما با از اینکه ببینیم کسی روی طناب در حال پیچ و رولپلاک نما با طناب است با تعجب از کنار آن شخص رد می شویم و با تعجب به خودمان می گوییم ، مگر می شود کسی بر روی طناب آویزان شود و خطری آن را تحدید نکند ؟ طناب چه اندازه وزن تحمل میکند ؟ این طناب ها به کجا متصل می شوند ؟ آیا این طناب ها پاره می شوند ؟آیا کسانی که بر روی طناب کار می کنند دوره های خاصی دیده اند ؟ و سوالات بسیاری دیگر که فکر هر کسی رو مشغول می کند که در ادامه همه این موارد را برایتان شرح خواهم داد.

کار با طناب راپل

دوستان عزیز نام دیگری که در بین اهالی اهل فن در این حوزه به جای پیچ رولپلاک نما باطناب استفاده میشود راپل و راپل کار است در ابتدا تعریف کوتاهی در مورد راپل داشته باشیم تا مفهوم لغوی این کلمه رو بدونیم :
راپل به صورت لغوی معنای خاصی در هیچ فرهنگ لغتی ندارد و مانند گوگل کم کم وارد دستور زبان شده ولی به صورت مفهومی انجام دادن هر کاری در ارتفاع به وسیله طناب راپل نامیده میشه که در ابتدا بیشتر در فرود از صخره ها مرتفع صورت می گرفت بعد ها نظر به کاربرد آن در ارتش و پلیس و آتش نشانی برای عملیات های نظامی و برای نجات استفاده می شد که کم کم به دلیل کاربرد فراوان این روش در حوزه ساختمان وارد آن شده و هم اکنون در بسیاری از پروژه ها از این روش نوین استفاده می شود .

ایمنی کار در پیچ و رولپلاک ساختمان

آیا به راستی طناب مورد استفاده در حوزه پیچ و رولپلاک نما با طناب ایمنی لازم را دارا می‌باشد؟ بسیاری از سوالات پیرامون این است که آیا طناب ایمنی کامل را برای انجام عملیات را دارد یا خیر ؟ طَناب یا کمند به یک رشته دراز از الیاف تابیده به هم گفته می‌شود. به هم تابیدن الیاف به شکل طناب برای استحکام بخشیدن به رشتهٔ مورد نظر و استفاده در امور کششی و اتصالی صورت می‌گیرد. مواد معمول بکار رفته در درست کردن طناب‌ها عبارت‌اند از مو، پشم، نایلون ، کتان، کنف ، پلی پروپیلن و غیره در مورد طناب راپل ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید.

ایمنی پیچ رولپلاک نما با طناب

طناب های راپل از جنس ابریشم مصنوعی که از الیاف می باشند ساخته میشود هر طناب از هزاران بند اببزیشم در هم تنیده شده تولید می شود و توانایی تحمل ۲ تن بار را بر روی خود دارد ، که امکان پارگی را تقریبا به صفر می رساند ، یکی از ویژگیهای طناب در صنعت راپل و پیچ و رولپلاک نما با طناب اینست که وقتی طناب در خال خراب شدن و از بین رفتن باشد ,به صورت بیروت زدگی هسته از داخل روکش خود را نشان میدهد به طوری که الیاف های درونی طناب روکش را کنار زده و نشان میدهد که طناب آسیب دیده دیگر از امنیت برخوردار نیست ، مارک تمامی طناب های کاردرارتفاع فرانسوی و آلمانی و دارای استانداردهای جهانی و CE اروپا می باشند، این طناب ها انواع متفاوتی دارند که در مطالب بعدی هر یک را توضیح خواهیم داد و در همین سطح کافی است که بدانیم سه نوع طناب در با زار موجود است استاتیک ، نیمه استاتیک و دینامیک که از طناب دینامیک برای صخره نوردی و از طناب های استاتیک و نیمه استاتیک برای کارهای صنعتی استفاده می شود پس تا اینجای کار متوجه شدیم در صورتی که راپل کار دوره های تخصصی را گزرانده باشد عملا ریسک پیچ و رولپلاک ساختمان با طناب راپل به صفر می‌سد.

داربست

شاید به جرات بتوان گفت که بیشترین مرگ و میر در صنعت ساختمان سازی سقوط از ارتفاع بر روی داربست باشد که سالیانه جان بسیاری از کارگران ساختمانی را می گیرد، دلیل آن این است که در روش کار با داربست شخصی که روی آن مشغول به کار است هیچگونه حمایتی به آن زده نمی شود و در صورت لیز خوردن و یا سرگیجه فرد سقوط کرده و متاسفانه در بیشتر موارد به مرگ مجری کار می‌انجامد.

کلایمر

به نسبت داربست کلایمر ها دارای ایمنی بیشتری برای پیچ و رولپلاک سنگ نما دارا هستند با این حال متاسفانه معایب خود را دارند، در درجه اول  هزینه سنگینی دارند و در درجه دوم به دلیل محدودیت کاری در پروژه های ساختمانی کمتر استفاده می شوند، اسن سبدهای کلایمر که هر سه ماه یک بار باید توسط متخصص تعمیر و نگهداری گرددو متاسفانه به علت هزینه های گزاف از این امر چشم پوشی می‌گردد که ریسک استفاده از آن را به شدت افزایش خواهد داد.

کار در ارتفاع با طناب ( راپل )

برتری طناب نسبت به سایر روش ها در این است که در روش کار با طناب شخصی که بر روی طناب آویزان می شود به دو طناب متصل است یک طناب اصلی و طناب دیگر طناب حمایت نامیده می شود که حمایت کننده فرد ارتفاع کار است، این طناب حمایت که بوسیله شنت به کمربند اصلی متصل می شود در صورت هرگونه مشکل برای طناب اصلی طناب حمایت فرد را معلق نگه می دارد و هر گونه خطری را به صفر می رساند ؛ به همین دلیل است که ایمنی ابزار کار با طناب فوق العاده بالا می باشد .

مزایای کار با طناب

  • اولین و مهمترین مزیت پیچ و رولپلاک سنگ با طناب ایمنی بسیار بالای تجهیزات این روش نسبت به سایر روش ها است .
  • شاید به جرات بتوان گفت در این روش به دلیل داشتن تسلط کافی بر روی کار سرعت و کیفیت کار بسیار بالاتر خواهد بود .
  • در هنگام کار کردن با طناب به دلیل اینکه  از داربست استفاده نمی شود مزاحمتی برای عبور و مرور ایجاد نمی شود و خطری برای ساکنین و وسایل نقلیه ندارد.

طناب راپل به کجا وصل می شود ؟

  • اولین و مهمترین مزیت پیچ و رولپلاک سنگ با طناب ایمنی بسیار بالای تجهیزات این روش نسبت به سایر روش ها است .
  • شاید به جرات بتوان گفت در این روش به دلیل داشتن تسلط کافی بر روی کار سرعت و کیفیت کار بسیار بالاتر خواهد بود .
  • در هنگام کار کردن با طناب به دلیل اینکه  از داربست استفاده نمی شود مزاحمتی برای عبور و مرور ایجاد نمی شود و خطری برای ساکنین و وسایل نقلیه ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *