پیچ و رولپلاک نما

خدمات پیچ و رولپلاک نما بدون داربست وبا روش راپل توسط گروه نوین راپل اجرا می‌گردد، برای دریافت بهترین مشاوره و محاسبه هزینه ساختمان خود میتوانید با یکی از روشهای زیر با ما ارتباط برقرار کنید
برای آشنایی بیشتر با نحوه پیچ و رولپلاک نما توسط سیستم راپل وآگاهی از مزایای آن می‌توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید

پیچ و رولپلاک نما می‌تواند یکی از ضروری ترین و مهمترین بخش های اجرایی از نظر امنیت و زیبایی ظاهری هر ساختمانی که در نمای آن از  متریال سنگ استفاده کرده است، باشد، در این صفحه ابتدا به شما توضیح میدهیم چرا باید به پیچ و رولپلاک نمای سنگی خود توجه ویژه‌ای داشته باشید و در ادامه با معرفی بهترین روش ها‌ی پیچ رولپلاک نما، قادر خواهید بود مناسبترین روش از ازنظر نوع عملیات اجرایی – زمان اجرا – و مناسبترین قیمت را در مورد نمای ساختمان خود برگزینید.

فیلم کوتاه از پیچ و رولپلاک نما

چرا پیچ و رولپلاک سنگ نما؟

پیچ و رولپلاک نما به منظور محکم سازی ، مقاوم سازی و تثبیت سنگهای نما انجام میشود تا از سقوط و خطرات ناگواری که در پی خواهد داشت پیشگیری و جلوگیری شود البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که با افتادن تدریجی سنگ ها ی نما ظاهری بسیار نامناسب برای نمای ساختمان به وجود می‌آید، متاسفانه در کشور ما به علت کم تر رعایت کردن مسائل مقاوم سازی در ساختمان شاهد خسارات مالی و جانی متعددی بوده ایم از این رو برای جلوگیری از این مشکلات احتمالی باید در صدد  رفع  این مشکل برآییم که میتوانید با پیچ و رولپلاک سنگ نما خود خیال خود را آسوده کنید.

خطرات ناشی از عدم پیچ و رولپلاک نما ساختمان
خطرات ناشی از عدم پیچ و رولپلاک نما ساختمان

چه ساختمان‌ هایی نیاز به پیچ و رولپلاک نما دارند؟

به طور کلی تمام ساختمان هایی که در اجرای نمای آن ها از هر نوع نمونه سنگی استفاده شده باشد و در زمان اجرا عملیات اسکوپ صحیح سنگ صورت نگرفته باشد به علت مواردی که در ادامه ذکر خواهم کرد نیاز جدی به پیچ  رولپلاک سنگ نما خواهند داشت تا از هرگونه خسارت جانی یا مالی در آینده جلوگیری گردد.

دلایل سقوط سنگ های نما

یکی از مهمترین سوال هایی که برای هر فرد بوجود میاد اینه که اصلا دلیل افتادن سنگ نما چیست ؟

بیشتر افراد مجری نما را مقصر این اتفاقات میدونن ، بله درصدی به نما کار مربوط میشود اما این بی انصافیه که تمام تقصیر را گردن نما کار بیندازیم دلایل زیادی برای افتادن سنگ ها وجود داره که به چند مورد از دلایل این امر میپردازیم و متوجه خواهیم شد که برای ایمنی بیشتر همه ساختمان ها با نمای سنگی نیاز به پیچ کردن سنگ نما خواهند داشت. 

 • زلزله ( یکی از عواملی که مقصری را نمیتوان برای آن معرفی کرد )
 •  نداشتن کیفیت ملات پشت سنگ در مرحله اجرا نما و اختلاط نامناسب بین ماسه و سیمان که باعث کاهش مقاوت و چسبندگی ملات وسنگ خواهد شد.
 • استفاده زیاد از سیمان خشکه در هنگام کار گزاشتن سنگ نما برای اجرا و اتمام سریعتر پروژه.
 • اسکپ نکردن سنگ‌ها ( مقصر ااین امر در بیشتر موارد کارفرما است که برای کمتر کردن هزینه از آن چشم پوشی میکند).
اسکوپ و پیچ و رولپلاک نما
اسکوپ و پیچ و رولپلاک سنگ نما
اسکوپ و پیچ و رولپلاک نما
اسکوپ و پیچ و رولپلاک سنگ نما

 • عدم اجرای صحیح بند کشی در پایان کار مجری سنگ نما. (یکی از علت های اصلی تخریب نمای ساختمان نفوذ آب باران و برف در بستر نماست که در فصول سرد با یخ زدگی نما و انبساط آب سبب ترکیدن سنگ ها و تخریب آن می شود ).
 • انجام پروسه سنگ کاری در فصل سرما و عدم استفاده از ضد یخ جهت ملات سیمان .
 • عوامل جوی در فصول مختلف ( از جمله عوامل شل شدن سنگ ها میتونیم به آب و هوا در فصول مختلف اشاره کنیم و شرایط جوی در شهرهای مختلف اما بیشترین آمار ریزش سنگ ها در فصل زمستان رخ میدهد به دلیل سرمای شدید در طول شب و متعادل شدن دما در طی روز است )
 • بازسازی فضای داخلی خانه 
 • نشست ساختمان یکی دیگر از عواملی است که به علت نشست و با توجه به اینکه تنش مقاومت اجزا و متریال های ساختمان در اثر این نشست متفاوت است باعث ریزش سنگها می شود.

روش های اجرایی پیچ و رولپلاک سنگ نما

 پیچ و رولپلاک نما معمولا به ۳ روش اجرا میگردد که در ادامه هر ۳ روش را بررسی، و مزایا و معایب هر روش را به طور جداگانه برای شما شرح خواهیم داد.

 •  پیچ ورولپلاک نما با روش راپل (بدون داربست)
 • پیچ و رولپلاک نما با داریست
 • پیچ ورولپلاک نما توسط کلایمر

پیچ رولپلاک نما با روش راپل بدون داربست

شاید از خودتان بپرسید مگر میشود بدون داربست عملیات پیچ کردن نما ساختمان را انجام داد، باید به شما بگویم که پاسخ شما آری است در این روش که به سیستم راپل شناخته میشود،  پیچ و رولپلاک نما با طناب هایی مخصوص اجرا میگرددو به فردی که اجرای عملیات پیچ کردن نما را برعهده دارد راپل کار میگویند. 

پیچ و رولپلاک نما راپل
پیچ و رولپلاک نما روش راپل

مفهوم راپل چیست ؟

راپل (rappel access) واژه ای انگلیسی و به مفهوم فرود با استفاده از طناب میباشد و قبل از اینکه بخواهد به عنوان یک حرفه در صنعت ساختمان سازی به عنوان یک روش نوین مورد استفاده قرار بگیرد به عنوان یک ورزش تفریحی و از زیرشاخه های ورزش های صخره نوردی مورد استفاده قرار میگرفت، بعدها به علت نیاز ساختمان ها بر روی کار در ارتفاع وارد این حوزه شد، این روش به علت مزایای قابل توجه توجهی نظیر ایمنی بیشتر، سرعت بالاتر و مقرون به صرفه تر بودن نسبت به روش های سنتی به سرعت جای خود را در این صنعت بزرگ در سراسر دنیا باز کرد.

دسترسی با طناب پیچ کردن سنگ نما
دسترسی با طناب برای پیچ کردن سنگ نما

ایمنی کار با طناب

همانطور که در مطلب قبلی گفتیم این روش ایمن ترین روش برای اجرای پیچ و رولپلاک و ترمیم سنگ نما شما می‌باشد، و در صورتی که مسائل ایمنی به درستی رعایت گردد احتمال وقوع حادثه را به صفر میرساند در زیر مواردی را برای شما ذکر میکنم و شما دوستان در صورت رعایت موارد زیر صحت ایمنی و اجرایی پروژه خود را تضمین خواهید کرد.

جنس و نوع طناب راپل کار

طناب های راپل از جنس ابریشم مصنوعی که از الیاف می باشند ساخته میشود هر طناب از هزاران بند ابریشم در هم تنیده شده تولید می شود و توانایی تحمل ۲ تن بار را بر روی خود دارد ، که امکان پارگی را تقریبا به صفر می رساند ، یکی از ویژگیهای طناب در صنعت راپل اینست که وقتی طناب درحال  خراب شدن و از بین رفتن باشد ,به صورت بیرون زدگی هسته از داخل روکش خود را نشان میدهد به طوری که الیاف های درونی طناب روکش را کنار زده و نشان میدهد که طناب آسیب دیده دیگر از امنیت برخوردار نیست ، مارک تمامی طناب های کار در ارتفاع فرانسوی و آلمانی و دارای استانداردهای جهانی و CE اروپا می باشند.

تجربه تیم اجرایی کار

افرادی واجد شرایط برای اجرای پیچ و رولپلاک سنگ نما هستند که در ابتدا مدارک لازم فنی برای کار با طناب را دارا باشند و همچنین از تجربه کافی برای اجرای صحیح کار در حوزه پیچ و رولپلاک سنگ برخوردار باشند .

شما میتوانید به عنوان کارفرما با دریافت مدارک فنی لازم و مشاهده پروژهای قبلی پیمانکار از ایمنی و صحت کار اطمینان حاصل نمایید.

تیم نوین راپل با تیم اجرایی متبحر خود و تجربه موفق در پروژه های بیشمار آماده خدمت رسانی به شما دوستان عزیز در شهر های تهران و کرج میباشد همچنین شما میتوانید با مشاهده نمونه کار های قبلی ما از نحوه اجرای کار توسط تیم نوین راپل اطمینان لازم حاصل فرمایید.

آیا مجریان کار پیچ و رولپلاک شما بیمه هستند؟

یکی دیگر از مواردی که شما باید به عنوان کار فرما برای حصول ایمنی  مدنظر قرار بدهید بیمه مجریان یا راپل کار نما شما میباشد تا در آینده از مشکلات پیش آمده هرچند با درصد بسیار کم جلوگیری به عمل آورید شما با انجام اینکار صلاحیت تیم راپل کار را بررسی کرده و پروژه خود را با اطمینان کامل به افراد دارای صلاحیت سپرده اید.
نمونه بیمه تیم اجرایی نوین راپل برای اجرای پروژه های پیچ و رولپلاک نما که در عکس زیر مشاهده میکنید.
در نهایت شما با مدنظر قراردادن موارد بالا، ایمنی و همچنین اجرای صحیح پروژه خود را تضمین کرده اید.

پیچ کردن سنگ نمای ساختمان با داربست

یکی دیگر از روش هایی که میتوانید برای اجرای پیچ و رولپلاک و ترمیم سنگ نمای خود مورد استفاده قرار دهید روش کار با داربست میباشد در روش محکم سازی سنگ نما توسط داربست ابتدا کل نمای ساختمان داربست شده و سپس نیروی کار تخته هایی روی آن گذاشته و شروع به عملیات پیچ رولپلاک میکند که روش سنتی برای این کار به حساب می‌آید و دارای معایبی میباشد که برای شما در ادامه ذکر خواهم کرد البته این نکته را باید در نظر گرفت برای بعضی از پروژه های بسیار خاص پیچ  رولپلاک سنگ همچنان نیاز به داربست میباشد و همچنین برای پروژهای ساختمانی دیگر نظیر اجرای سنگ نما بهترین انتخاب داربست میباشد.

پیچ کردن سنگ نما داربست
پیچ و رولپلاک نما با روش داربست

پیچ ورولپلاک نما توسط کلایمر

یکی دیگر از روش هایی که میتوانید برای اجرای پیچ و رولپلاک و محکم سازی سنگ نما خود مد نظر قرار دهید استفاده از کلایمرها یا دستگاه های مکانیکی که دارای سبد هایی هستند و که فرد اجرای عملیات را درون آن انجام میدهد کلایمر ها به دلیل هزینه گزاف تعمیر و نگهداری عملا در حوزه پیچ و رولپلاک به ندرت مورد استفاده قرار میگیرند.

آیا پیچ و رولپلاک سنگ نما بدون داربست بهترین انتخاب است؟

تا اینجا با انواع روش های اجرایی پیچ و رولپلاک نما ساختمان آشنا شدیم در زیر مزیا و معایب هر روش را برای شما ذکر خواهم که که در انتها شما میتوانید با مقایسه آنها بهترین روش را برای پروژه خود برگزینید.
 1. طناب های استفاده شده در پیچ و رولپلاک با طناب مخصوص هستند و از آنها برای صخره نوردی استفاده میشود این طناب که از هزاران بند ابریشم در هم تنیده ساخته شده که میتواند ۲ تن وزن را تحمل کند و احتمال سقوط و پاره شدن را به صفر میرساند و راپل کار میتواند به راحتی آویزان شده و احساس خطر نکند اما در روش داربست نیروی کار باید برروی تخته هایی کار کند که نیروی کار هیچ امنیتی ندارد و امکان شکسته شدن تخته ها یا لیز خوردن آن وجود دارد و نیروی کار امنیت کافی روی آن ندارد .
 2. سرعت و دقت انجام عملیات در روش راپل بخاطر آزادی عمل دست و پا بسیار زیاد بوده ولی در روش داربست به دلیل اینکه باید برای پیچ کردن هر قسمت تخته ها جابه جا شده عملیات به کندی پیش میرود.
 3. در روش راپل مزاحمتی برای ساکنین یا افراد و عبور وسایل نقلیه ایجاد نمیکند، اما با داربست امکان عبور و مرور  برای ساکنین و سایر افراد سخت می‌گردد.
 4. در روش راپل هزینه ای برای داربست داده نمیشود و فقط کارفرما هزینه پیچ کردن را پرداخت میکند، اما در روش داربست کارفرما باید هزینه داربست را متحمل شود که به تنهایی هزینه کل پیچ کردن ساختمان است و فشار زیادی را از نطر مالی به ساکنین وارد میکند.

 

مزایا و معایب هر یک از روش های پیچ و رولپلاک

تخصص کاری
 • فرد راپل کار به صورت تخصصی کار در ارتفاع را فراگرفته است و این موضوع ایمنی کار را به شدت افزایش میدهد در صورتی که در روش داربست مجری کار تخصص ویژه ای برای کار در ارتفاع را ندارد که این خود عامل اصلی خطر است .
ایمنی کار
 •  طناب های استفاده شده در پیچ و رولپلاک نما با طناب، مخصوص هستند و دارای استانداردهای بین المللی میباشند.
 • در روش راپل، راپل کار با ۲ طناب عملیات اجرایی را انجام میدهد که یک طناب آن مخصوص مواقع خطر میباشد یعنی حتی اگر یکی از طناب ها دچار مشکل گردد راپل کار با طناب دوم مهار میشود و این کار خطر سقوط را به صفر می‌رساند در صورتی که در روش داربست مجری کار داربست برای بستن داربست ها عملا هیچ محافظ و نگه دارنده ای ندارد و در مرحله پیچ رولپلاک کردن نیز نیروی کار باید بر روی تخته هایی کار کند که هیچ امنیتی ندارد که هر لحظه امکان شکستن تخته ها و یا لیز خوردن وجود دارد که امنیت این روش تقریبا صفر است.
 • روش کلایمبر نیز به علت هزینه های سنگین تعمیر و نگهداری که عملا در کشور ما جدی گرفته نمیشود روشی پرخطر یه حساب می‌آید.
سرعت و دقت

زمان مناسب برای پیچ رولپلاک نما

نظرات زیادی پیرامون این موضوع که چه زمانی مناسب برای پیچ و رولپلاک کردن سنگ ها مناسب است وجود دارد ، تحقیقات انجام شده در این رابطه نشان می دهد که ۱ تا ۲ سال بعد از اتمام ساخت ساختمان که ساختمان نشست کامل خود را کرده بهترین زمان برای پیچ و رولپلاک کردن است گاها شاهد بوده ایم بعد از اتمام سنگ کاری کارفرما اقدام به پیچ کردن سنگ های نما میکنند که این عمل اشتباه است به دلیل اینکه بعد از نشست ساختمان دوباره سنگ ها ترک خورده و فرو خواهند ریخت و این تصور اشتباه که این روزها رایج شده که بعد از سقوط یک تکه سنگ از نما اقدام به پیچ و رولپلاک کردن خواهیم کرد باعث ایجاد خسارات مالی و جانی  بسیار زیادی شده که گاهی بعضأ آنها قابل جبران نبوده و و اینکه چرا بیشتر در فصول سرد عملیات پیچ و رولپلاک بیشتر است بخاطر هوای سرد زمستان است که اختلاف دمایی باعث لق شدن سنگ ها میشوند .

قیمت پیچ و رولپلاک نما

عوامل مختلفی بر روی قیمت پیچ و رولپلاک نما تاثیر گزار خواهد بود و نمیتوان یک قیمت را به همه ساختمان ها تعمیم داد و یک نسخه برای همه ساختمان ها پیچید که در ادامه در مورد آن ها صحبت خواهم کرد البته این نکته را در هم در نظر بگیرید که تجربه و مهارت تیم اجرای عملیات مبحث جدایی دارد قطعا در این حوزه  افرادی هستند که قیمت هایی اعلام می‌کندد که که کارفرما را گمراه وودچار سردرگرمی میکنند، و قطعا همه ما تجربیاتی از این نوع ارزانی ها را در زندگی داشته ایم که در نهایت هم به این نتیجه رسیده هایم که هر ارزانی بی دلیل نیست پس در انتخاب های خود عوامل مختلف را از جمله تجربه تیم اجرایی پیچ و رولپلاک سنگ نما، مشاهده نمونه کارهای قبلی تیم راپل کار سرعت اجرایی کار و تعهدات نسبت به پایان پروژه را حتما مدنظر قرار دهید که در نهایت بهترین تصمیم را بگیرید  و ضرری بیشتر از سود ارزانی را که بسیار بیشتر و پرهزینه تر خواهد بود متحمل نگردید.

عوامل تاثیرگزار بر هزینه پیچ رولپلاک نما

 • نوع سنگ به کار رفته مانند سنگ های گرانیت، تراورتن، مرمر، بادبر و . . به علت نوع سختی سنگ رگه ها و ترک های موجود و عملیات اجرایی منحصر به فرد بر روی هر نوع سنگ در پیچ و رولپلاک یکی از عوامل تاثیرگزار بر روی قیمت می‌باشد که در ادامه با جزییات بیشتر به آن پرداخته شده.
 • نحوه اجرا، منظور نماهایی که در ابعاد آن ها سنگ های متفاوت به کار رفته مانند نماهای رومی که ابعاد سنگ در قسمت هایی از آن از عرض ۱۰ تا ۴۰ سانتی میباشد عامل دیگر در قیمت پیچ کردن نما میباشد.
 • وجود ناهمگونی در نما به عنوان مثال نماهای راسته قیمت پایینتری نسبت به نماهایی که فرود و صعود را برای راپل کار دشوار میکنند خواهد داشت.
 •  نوع  و جنس پیچ و رولپلاک مصرفی که در ادامه مفصل تر بر روی آن بحث خواهم کرد نیز یکی از عوامل دیگر میباشد.
 • عمر ساختمان و تعداد سنگ هایی که نیاز به ترمیم نما دارند.
 • وسعت و سطح اجرایی کار، هرچه پروژه بزرگتر و سطح زیر پوشش بیشتر باشد در قیمت نهایی تاثیر گزار خواهد بود.

انواع پیچ و رولپلاک مصرفی برای نمای ساختمان

پیچ یک کلمه ای کوچک است ولی با گستره ای از انواع جنس و سایز و مقاومت، که خود به تنهایی مقاله ای است به گستره ی چندین صفحه از آنجایی که هم از حوصله خارج است و هم موضوع این مقاله درمورد پیچ و رولپلاک بر روی نما است ما به صورت اختصاری فقط به انواع پیچ و رولپلاک مصرفی بر روی نما میپردازیم تا اطلاعات دقیقی درمورد این متریال مهم بدست بیاریم و بهترین انتخاب را داشته باشیم.

انواع پیچ

به طور کلی از دونوع پیچ بر روی نمای ساختمان استفاده میشود.

پیچ فولادی با روکش گالوانیزه

در ابتدا یک تعریف از مفهوم گالوانیزه کردن پیچ بدونیم گالوانیزه کردن یا گالوانیزاسیون  (golvanaize) یکی از اقتصادی ترین روش های محافظت فلزات در محیط های خوردنده است. طی این فرآیند که نوعی حفاظت گالوانیکی است، فلز پایه به منظور مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی به طور کامل با لایه ای از فلز روی (zn)  پوشانده می شود که برای این منظور می توان فولاد را در حمام مذاب روی غوطه کرد.
علت استفاده از فلز روی در این فرآیند خاصیت حفاظت کاتدی این فلز است، خاصیتی که در آن کاتد جایگزین آند می شود و با ایجاد یک سطح هم پتانسیل و مثبت (کاتود) در کلیه مناطق سطح فلز، از ورود یون های فولاد به محیط اطراف جلوگیری به عمل می آید و جریان خوردگی متوقف می شود. هر چه ضخامت فلز روی بیشتر باشد، میزان مقاومت پوشش و در نتیجه مقاومت فلز در برابر خوردگی و زنگ زدگی بیشتر می شود. طول عمر فلز گالوانیزه شده، هزینه گالوانیزه کردن و محیطی که فلز در آن قرار خواهد گرفت در انتخاب وزن و ضخامت روی تاثیر گذار است.

پیچ استیل

استیل آلیاژی است که پایه آن از آهن و کمتر از ۲% کربن دارد استیل یا فولاد نامیده می شود . بسته به نوع و مقدار دیگر عناصر موجود در آن خواص مکانیکی نظیر سختی و شکل پذیری مشخص می شود

پیچ استیل یا گالوانیزه ؟

از آنجا که قیمت پیچ های استیل نسبت به پیچ گالوانیزه بسیار بالاتر است گاهی این سوال مطرح است که آیا این افزایش قیمت تاثیری در عملکرد و طول عمر پیچ دارد ؟
در پاسخ باید گفت که هر چند پیچ های استیل کمی مقاومت بیشتری نسبت به نوع گالیوانیزه دارد اما پیچ های گالوانیزه برای نما بسیار مناسب میباشد و در آزمایشات انجام گرفته توانسته مقاومت بسیار خوبی در برابر گرما و رطوبت و شرایط اسیدی از خود نشان دهد و کارفرما را از تحمیل هزینه های بسیار گزاف استیل مسون میدارد ، مخصوصا در پروژه های سنگین در صورت استفاده از پیچ استیل هزینه چشمگیری باید انخاذ شود .

پیچ دو سو یا چهار سو برای پیچ کردن نما؟

اینکه مشاهده میکنیم برخی برای بازار گرمی به کارفرما می گویند از پیچ دو سو یا چهارسو استفاده میکنیم خدمت همه عرض میکنم که هیچ تفاوتی بین این دو نیست بستگی دارد که اجرا کننده با کدام پیچ عملیات را با سرعت و دقت بیشتری انجام می دهد.

رولپلاک ( انکر )

شاید جالب به نظر بیادو کسی به این موضوع فکر نکرده باشدولی درواقع رولپلاک (Rawlplug )  تحول بود در صنعت ابزارآلات ساختمانی که توسط جان جوزف رولینگز در سال ۱۹۱۱ اختراع شد و محکم کردن اجسام بر روی دیوار که یک دغدغه بزرگی بود حل کرد، روش تولید رولپلاک، تزریق پلاستیک است در این روش قالبهایی چند محفظ ای بر روی دستگاه تزریق پلاستیک نصب شده و سپس پلاستیک مذاب به داخل قالب و با فشار زیاد تزریق میگردد، از رولپلاک برای اتصال پیچ به موادی که متخلخل ، شکننده و یا بدون آن وزن اشیا تحمل نمیشود استفاده میکنند ، رولپلاک که از جنس فیبر یا پلاستیک است انواع و سایزهای متفاوتی دارد.

انواع رولپلاک

رولپلاک ساده ( رولپلاک توکار )

رولپلاک ساده بدون لبه و شاخک است و جزء پرکاربردترین رولپلاک ها محسوب می شود این نوع رولپلاک بیشترین مصرف را برای پیچ کردن نمای ساختمان دارد که به صورت دو یا چهار بر تولید می شود این رولپلاک با قرار گرفتن در ملات پشت سنگ و باز شدن به خوبی میتواند سنگ را به ملات پشت آن اسکوپ کند .

رولپلاک پروانه ای

رولپلاک پروانه ای به صورت پلاستیکی و فلزی ساخته می شود ، از رولپلاک پروانه ای زمانی استفاده میشود که سطح پشت کار خالی است و از رابیتس یا سفال استفاده شده است ، رولپلاک پروانه بر روی بدنه دارای دو بال است که هنگام نصب و بسته شدن، دو تا بال یا پره رولپلاک در پشت نما گیر می کنند و بر جای خود فیکس می شوند .

رولپلاک فیشر

دلیل نام گذاری این مدل رولپلاک شرکت تولیدکننده آن است که محصول یک کمپانی آلمانی می باشد. رولپلاک های فیشر از مرغوب ترین پلاستیک ها تولید می شوند و برای نصب آن ها سوراخ های بزرگ تری ایجاد می شود. زمانی از فیشر استفاده می شود که ملات پشت سنگ کم است علاوه بر این رولپلاک فیشر مناسب استفاده در دیوارهای سیمانی، سنگی و بتنی است و پس از بستن پیچ حجم رولپلاک افزایش می یابد .

رولپلاک فلزی

رولپلاک فلزی در بین صنعت کاران به انکر بوت نیز معروف است. این مدل رولپلاک ها در نماهای سنگین و قطور استفاده می شوند و پس از نصب به دیواره نما به طور محکم می چسبند و بسیار مقاوم است . علاوه بر این برای استفاده از پیچ های بزرگ رولپلاک فلزی گزینه مناسبی است .

رولپلاک های HUD

رولپلاک HUD مناسب دیوارهای قطور است و از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است و هنگام استفاده از دریل هیلتی بهترین انتخاب می باشد .

رولپلاک لبه دار ( رولپلاک روکار )

رولپلاک لبه دار از لحاظ شکل ظاهری شبیه رولپلاک ساده است با این تفاوت که دارای لبه می باشد و پس از نصب پیچ لبه رولپلاک بر روی دیوار و نما قرار می گیرد از این رولپلاک بر روی نما بسیار کم استفاده می شود .

رولپلاک شاخک دار

رولپلاک شاخک دار بر روی بدنه دارای شاخک هایی می باشد که هنگام بستن پیچ شاخک ها به دیواره داخلی محکم متصل می شوند.

بهترین سایز پیچ و رولپلاک نما

شاید به جرات بتونم بگم که یکی از مهمترین دغدغه های اصلی کسانی که به فکر پیچ و رولپلاک کردن نمای خود هستند ز تصورات اشتباهی در مورد آن دارند این است که از چه سایز پیچ و رولپلاک استفاده کنیم ؟
بگذارید کمی موشکافانه تر این موضوع را بررسی کنیم تا متوجه بشیم چه سایزی برای پیچ و رولپلک کردن نما مناسب است، همانظور که همه ما میدونیم در هنگام ساخت ساختمان بعد از اینکه دیوار نما با استفاده از  بلوک  ساخته شد مرحله بعد آن سنگ کاری کردن نما است که  در این مرحله سنگ ها کار گذاشته شده و ملات پشت آن ریخته میشود ، معمولا سنگ هایی که بر روی نما استفاده میشوند دارای عرض ۲cm  است  و ملات ریخته شده بین سنگ و بلوک ۳cm است پس نتیچه میگیریم که بهترین سایز پیچ ۵cm تا ۶cm است وتفاوتی بین آنها نیست و از رولپلاک ۴ استفاده میکنیم به دلیل اینکه رولپلاک باید یک سایز کوچکتر از پیچ باشد
اگراز پیچ بزرگتر استفاده کنیم نتیجه چه میشود ؟
نتیجه آن این است که باعث میشود رولپلاک در ملات باز نشود و عمل محکم کاری به خوبی انجام نشود، تنها در صورتی از پیچ با سایز بزرگتر استفاده میکنیم که عرض سنگ بیش از ۲cm است ، که بسیار کم از این سایز سنگ ها استفاده می شود .

چه سنگ هایی قابلیت پیچ شدن دارند

جالب بودن این سرفصل به دلیل این است که بعضی سسایت ها برای اعتبار دادن به خود با نام بردن چند سنگ که فقط این سنگ ها قابلیت پیچ شدن را دارند کارفرما را دچار سردرگمی در رابطه با این موضوع میکنند طبق گزارشات و تجربیات در مورد این مس،له میتوانم بگویم تقریبا تمامی سنگ ها قابل پیچ و رولپلاک شدن هستند و در رابطه با جنس سنگ فقط در سرعت کار تاثیر گزار است بعضی از سنگ ها را میتوان با سرعت بالاتر و بعضی دیگر را با سرعت پایین تر هنگام پیچ کردن میتوان عملیات را انجام داد . در این بخش یک سری توضیحات در مورد بعضی سنگ ها داده و به ادامه مقاله میپردازیم :

انواع سنگ های نما

سنگ گرانیت

گرانیت نوعی سنگ آذرین است که به دلیل داشتن چگالی و سختی بالا جزء مصالح بادوام محسوب می شوند.  سنگ گرانیت قیمت بالایی دارد زیرا استخراج، برش و صیقل دادن آن هزینه بردار است ،  سطح گرانیت را می توان صیقل داد و از جذابیت آن در ساختمان بهره برد.
سنگ های گرانیت به دلیل مقاومت بالایی که برخوردار هستند معمولا هنگام سوراخ کاری ترک نمیخورد و خوردگی در آن ایجاد نمیشود اما از آنجایی که سنگ های گرانیت از وزن بالایی برخوردار هستند باید سوراخ ها را در فواصل نزدیکتر زد تا وزن آن را بتواند تحمل کند و از خزینه کردن آن بایست جلوگیری شود به دلیل اینکه هر چه پیچ به داخل سنگ بیشتر نفوذ کند از مقاومت تحمل سنگ کاسته میشود .

سنگ آهک

سنگ آهک جزء سنگ های رسوبی است و در تنوعی از طرح، رنگ، شکل و اندازه یافت می شود.
سنگ های آهکی را باید به آهستگی سوراخ کرد به دلیل اینکه اگر از دریل با سرعت بالا استفاده شود سنگ پودر خواهد شد.

سنگ مرمر

سنگ مرمر نوعی سنگ آهکی است که تحت فشار و حرارت به واسطه تبلور مجدد هنگام دگرگونی سنگ های آهکی ایجاد می شود. این سنگ در مقایسه با گرانیت ضعیف تر و نسبت به تراورتن محکم تر می باشد. سنگ مرمر از قابلیت صیقل پذیری بالایی برخوردار است و سطحی آینه ای دارند. مقاومت سنگ مرمر در برابر رطوبت و آلودگی کم است، بنابراین برای نماسازی ساختمان توصیه نمی شود.

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت یک سنگ آهکی رسوبی است که تا حدودی دگرگون شده است. این سنگ به سه دسته سنگ چینی، سنگ کریستال و سنگ ابری دسته بندی می شود. سنگ چینی بافتی ریزدانه و بلورین دارد و خود به سه نوع چینی سفید، چینی کریستال و چینی خاکستری تقسیم می شود. در مقابل سنگ کریستال بافتی دانه درشت و بلورین دارد و در مناطقی که شدت دگرگونی بالاست ایجاد می شود. سنگ ابری نیز که نوعی سنگ مرمریت است دارای حالتی ابری است، در واقع از نوارهای غیرموازی حاصل از تجمع کانی های روشن و تیره تشکیل می شود.
سنگ مرمریت هیچ شباهتی به سنگ مرمر ندارد. این سنگ مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف جوی داشته و استحکام فشاری و کششی آن بالا می باشد. این سنگ نسبت به سایر سنگ ها سبک تر است اما از پایداری بالایی برخوردار می باشد
این سنگ ها به دلیل کوچک بودن ابعاد و شکنندگی آن باید با سرعت کمتر سوراخ شود تا ترک در آن ایجاد نشود .

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن در اثر رسوب جریان های آب گرم در زیر زمین حاصل می شود و در رنگ های کرم، سفید و خاکستری برای نماکاری ساختمان و دکواسیون داخلی کاربرد دارد. از انواع سنگ تراورتن می توان به استالا كتيت و استالا گميت اشاره نمود. این سنگ ها در مناطق گرمسیر برای تزئین خارجی ساختمان به کار می روند. این سنگ دارای طرح ابر و بادی و موجدار است و از قابلیت برشکاری فوق العاده ای برخوردار می باشد.
سنگ های تراورتن به دلیل نرمی بالا کار با سرعت بالاتر پیچ میشود و به دلیل رنگ خاص میتوان آن را به گونه ای بتونه کرد که اثری از پیچ بر روی نما باقی نماند.

سنگ گابرو

این سنگ نوعی سنگ آذرین درونی است که دارای رنگ تیره و بافتی درشت می باشد. مقاومت سنگ گابرو در برابر هوازدگی بالا می باشد، به همین دلیل از آن برای نماکاری ساختمان استفاده می کنند. رنگ گابرو سبز، سیاه و خاکستری مایل به سبز است که با صیقل کاری جلوه ای بی نظیر پیدا می کند.

سنگ دیوریت

یکی دیگر از سنگ هایی که برای نماکاری ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد سنگ دیوریت است. سنگ دیوریت نوعی سنگ آذرین دانه درشت است که بافت دانه های آن به صورت شکل دار، هم اندازه یا بدون شکل است. این سنگ دارای رنگ بندی خاکستری، خاکستری تیره و خاکستری مایل به سبز است.

سنگ ازاره

سنگ ازاره که با نام سنگ تیشه شناخته می شود. استفاده از این سنگ در ساختمان سازی به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت به دیوارها صورت می گیرد. عموما از این سنگ در پایین دیوار استفاده می شود.

سنگ مالون

سنگ مالون که با نام سنگ بادبر نیز شناخته می شود، در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. به کارگیری این سنگ در طراحی نمای خارجی ساختمان، پل سازی، تونل سازی و غیره صورت می گیرد.

سرامیک

به موادی معمولا جامد که بخش عمدهٔ تشکیل‌دهندهٔ آن‌ها غیر فلزی وغیر آلی باشد، سرامیک گفته می‌شود. همچنین بر اساس برخی تعاریف، از نظر شیمیایی به موادی که از مخلوط خاک رس با ماسه و فلدسپات در دمای زیاد تشکیل شده و به صورت توده‌ای شیشه مانند درمی‌آیند و نیز تقریباً گداز ناپذیر و غیر حلال و بسیار سخت هستند، سرامیک گفته می‌شود.

پیچ و رولپلاک کردن نمای سرامیک

واقعیت در مورد این محصول این است که سازندگان امروزه به دلیل نوسانات قیمت سنگ و بالا رفتن افسار گریخته این محصول گاهأ مجبور به استفاده از سرامیک بر روی نما میشوند تا از هزینه های گزاف قیمت ساختمان کاسته شود و حسن دیگر اسنفاده از سرامیک سبک بودن آن است که باعث افزایش سرعت در ساخت میشود.

روش پیچ و رولپلاک کردن نمای سرامیک

برای پیچ و رولپلاک کردن سرامیک نمیتوان بر روی آن سوراخ ایجاد کرد به دلیل اینکه با سوراخ کردن آن سرامیک متلاشی خواهد شد و تنها راه باقی مانده برای پیچ کردن نماهای سرامیکی ایجاد کرن سوراخ هایی بین درزهای سرامیک است که در این مواقع از واشر استفاده میشود . واشر که بین پیچ و رولپلاک قرار میگیرد هنگام بسته شدن تمامی نمای ساختمان مانند شبکه های به هم پیوسطه به یکدیگر متصل خواهند شد و نمای ساختمان یکپارچه خواهد شد و دیگر شاهد ریزش سرامیک ها نخواهیم بود.

جمع بندی

تا اینجای این مطلب، اطلاعاتی که میبایست قبل از اجرای کار به عنوان یک کارفرما بدانید برای شما شرح داده شد تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید، اکنون شما میدانید که برای سنگ مخصوص نمای خود از روش پیچ و رولپلاک نما با طناب استفاده کنید یا از روش داربست و اینکه از چه نوع پیچ و رولپلاکی استفاده کنید تا بهترین مقاومت و ماندگاری را برای نمای سنگی شما داشته باشد، در هر صورت اگر هرگونه سوال دیگری در این زمینه در ذهنتان ایجاد شد تیم نوین راپل آماده پاسخگویی و مشاوره به شما عزیزان میباشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *