گرانیت از دانه‌های معدنی متوسط و درشت ساخته شده که با استحکام بسیار بالایی در کنار هم قرار گرفته‌اند. این دانه‌ها به اندازه‌ای درشت هستند که معمولاً با چشم غیرمسلح دیده می‌شوند. به همین دلیل سنگ گرانیت یک سنگ متخلخل است.

 

سنگ گرانیت در نمای ساختمان

سنگ گرانیت در نمای ساختمان

سنگ گرانیت یا سنگ خارا همواره شامل کوارتز و فلدسپات است و ممکن است شامل تعداد بی‌شمار دیگری از مواد معدنی باشد. وجود کوارتز و فلدسپات باعث ایجاد رنگ‌های روشن گرانیت (از صورتی روشن گرفته تا سفید) می‌شوند. دیگر مواد معدنی نیز با رگه‌های تیره بر روی این زمینه روشن خودنمایی می‌کنند و ساختار رنگی گرانیت را تشکیل می‌دهند. بدین ترتیب ظاهر کلی گرانیت کلاسیک، شبیه ترکیب نمک و فلفل است. دو نمونه دیگر از مواد معدنی رایج در ساختار گرانیت، بیوتیت و هورنبلند مشکی‌رنگ هستند.

تقریباً تمام گرانیت‌ها، سنگ آذرین و پلوتونیت هستند. سنگ آذرین به سنگ‌های حاصل از انجماد مواد مذاب گفته می‌شود. سنگ‌های آذرین سرد شده در اعماق بسیار بالا را نیز پلوتونیت می‌گویند. ساختار تصادفی دانه‌های درشت گرانیت، شاهدی بر مدعای آذرین بودن آن است. ظاهر سنگ‌های آذرین و پلوتونیت دیگری نظیر گرانودیوریت، مونزونیت، تونالیت و کوارتز دیوریت نیز مشابه سنگ گرانیت است.

انواع سنگ گرانیت

انواع سنگ گرانیت

گنیس سنگی با ساختار و فراوانی مشابه با سنگ خارا است که طی دگرگونی شدید و طولانی سنگ‌های رسوبی و آذرین تشکیل می‌شود. با این وجود گنیس با ساختار بسیار سخت و نوارهای تیره و روشن خود از گرانیت مجزا است.

تعاریف عامیانه، علمی و تجاری از گرانیت

 

تعریف عامیانه، تعریف علمی و تعریف تجاری گرانیت تفاوت هایی با یک‌دیگر دارند. «گرانیت با رنگ روشن و دانه‌های درشت و ترکیبی تصادفی از مواد معدنی» تعریف آماتور و عامه مردم از گرانیت است.

از سوی دیگر زمین‌شناسان تعریف علمی بهتری نسبت به گرانیت دارند. آنچه در تعریف عامیانه گرانیت عنوان شد را زمین‌شناسان برای تعریف گرانیتوئید (گروه عمده‌ای از سنگ‌های گرانیتی) به کار می‌گیرند. «گرانیت واقعی باید شامل ۲۰ تا ۶۰ درصد کوارتز باشد. از طرفی میزان فلدسپات قلیایی آن باید از میزان پلاژیوکلازهای آن بیشتر باشد.» این تعریف تنها شامل یک گونه از گرانیتوئیدها می‌شود که مورد بحث ما است و گرانیت نام دارد.

سنگ گرانیت در ساختمان

سنگ گرانیت در ساختمان

شرکت‌های تجاری نیز برای خود تعریف قراردادی و متفاوت دیگری دارند. «گرانیت سنگی بسیار مستحکم به دلیل انسجام بیش از حد دانه‌های آن طی فرآیند طولانی سرد شدن است. جدای از آن، کوارتز و فلدسپات موجود در گرانیت، استحکام بیشتری از استیل دارند و در ساختار آن به وفور پیدا می‌شوند.» چنین تعریفی گرانیت را ایده‌آل ساختمان‌سازی و کارهای تزئینی (سنگ قبر و یادمان ها) می‌کند. گرانیت، پرداخت (پولیش) زیادی نیاز دارد و در مقابل فرسایش و باران اسیدی نیز مقاوم است.

انواع سنگ گرانیت در ساختمان سازی

 

البته سوداگران سنگ گرانیت، این واژه را برای هر نوع سنگ با دانه‌های درشت و مواد معدنی سخت به کار می‌گیرند. از این رو گونه‌های متفاوتی از گرانیت در صنعت ساختمان‌سازی به کار گرفته می‌شود که لزوماً با تعریف زمین‌شناسان یکسان نیست. سنگ‌هایی نظیر گابرو مشکی‌رنگ، پریدوتیت سبز تیره و گنیس راه‌راه هیچ‌وقت توسط آماتورها گرانیت شناخته نمی‌شوند. این در حالی است که در صنعت ساختمان‌سازی به وفور در نمای ساختمان‌ها و دکوراسیون منزل به کار گرفته می‌شوند.

سنگ گرانیت در ساختمان سازی

Share This Post

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

More To Explore

پیچ-و-رولپلاک-نما-با-طناب
خدمات پیچ و رولپلاک نما

پیچ و رولپلاک نما با طناب

پیچ و رولپلاک باطناب (Rope access) در این مطلب تمامی موضوعات درمورد پیچ و رولپلاک نمای ساختمان با طناب، مزایا و معایب این روش، هزینه

پیچ و رولپلاک نما
خدمات پیچ و رولپلاک نما

پیچ و رولپلاک نما

پیچ و رولپلاک نما می‌تواند یکی از ضروری ترین و مهمترین بخش های اجرایی از نظر امنیت و زیبایی ظاهری هر ساختمانی که در نمای